Grocery shopping

A Day in The Life of A Mom of Three

Welcome my sister, Hannah, to the blog today! She’s a working, homeschooling mom of three kids ages three and under. She last shared a day in her life in 2013, when she was 15-years-old and in high school. Needless to say, a lot has changed in the past ten years 😉

Without further ado, here’s a day in the life of Hannah.

4:30 am My alarm is going off. Did I get up? Nope 😂 Titus, my baby, is going through a sleep regression or growth spurt or something and has been getting up around 2:00 am to eat every night. I’m giving myself some grace… 25 minutes of it to be exact.

4:55 am Out of bed I rolled!

5:00 am Josh is switching the laundry for me, like the lovely husband he is. I helped him with the last couple of pieces and headed upstairs to do a quick workout

5:30 am The best time of the day… Bible Study and praying with Josh before he leaves for work. 

Coffee and Bible

6:30 am Josh leaves for work. (more…)

Advertisement

Ignored Chores, Sam’s Club, and a Memory Verse

Do you ever ignore certain household tasks? I’m super good at ignoring a few like washing our curtains, windows, and baseboards. I’ve been trying to tackle these ignored chores lately and it feels great! 

Laundry in laundry basket

Our living room curtains are freshly washed, but I’m blogging instead of hanging them up, so there’s that. My excuse for not hanging them yet is that I’m enjoying all the sunlight that’s coming into the room 😉

I went to Sam’s Club to get our groceries last night, and that was fun. Jimmy put Sadie to bed for me, so it was a nice break to shop by myself! I don’t usually go there for groceries, so I thought it would be fun to share a few items I stocked up on. 

Sam's Club Groceries

  • 18 Pasture-Raised Eggs – $5.98
  • Seasoned Croutons – $4.98
  • Orange Juice – $4.98
  • 12 Pack Baby Food Pouches – $12.98
  • 4lbs Honeycrisp Apples – $9.98
  • Kodiak Cakes Pancake Mix – $11.88
  • Spring Mix Lettuce – $4.48
  • Half & Half – $1.64
  • Mash-Up Coffee Beans – $14.98

Every time I check out at Sam’s Club, I’m always shocked at the price, but then I remember everything is like twice the size of what I normally buy. It’s definitely worth it to buy food you eat a lot of in bulk! 

After shopping at Sam’s Club, I went across the street to Walmart to fill in any gaps and I came out with this little gem.

Peanut Butter and Co. Dark Chocolatey Dreams Peanut Butter

Peanut butter is my weakness in life. I’ll try any brand and any flavor. I love it all. Jimmy even put a jar of peanut butter in my stocking for Christmas last year. He knows the key to my heart.

My other weakness? Books for Sadie. I have such a long list of books I want to read with her and I cannot wait until our libraries open up again! I’ve been itching to read her some new books, so I caved and ordered a few off of Amazon. 

Romans 12:11-12 Memory Verse

Our family memory verse for the month of June is Romans 12:11-12. Such a good one! I printed the verse a few times on a piece of paper and have it taped all over the house so we keep it in front of us and practice every time we see it. 

Okay, off to hang those curtains!

Do you ignore certain household tasks?

Buying in bulk: yay or nay?